Jdi na obsah Jdi na menu
 


O čem vlastně zpívají Ska-P ?

30. 11. 2010

 

Španělskou hudební formaci Ska-P asi není potřeba českému fanouškovi dlouze představovat. Tato legendární kapela vznikla v roce 1994 v Madridu a od té doby její úderné melodie nenechávají chladným žádného posluchače ska nebo punku. Málokoho také nechávají chladným jejich silně levicové texty, pokud jim tedy daný posluchač vůbec rozumí. A to je to, o čem chci psát v tomto článku. Zmíním také kamaráda, který začal chodit na kurz španělštiny pro začátečníky jen proto, aby rozuměl textům kapele svého srdce a mohl je na jejich koncertech vyřvávat společně s tisícem dalších fanoušků. Hotové žně měl minulý rok, kdy Ska-P navštívili Českou republiku hned dvakrát – nejprve v únoru vystoupili před fanoušky v pražské Tesla Aréně a poté se objevili jako jedna z hlavních hvězd na královehradeckém festivalu Rock for People.
 
Minulý rok jsem se festivalu Rock for People zúčastnil a vystoupení energických Španělů jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít. O mých pocitech z celé akce jsem poté referoval na Facebooku a označil jsem Ska-P za nejlepší kapelu festivalu, především díky její úžasné show, která výrazně zastínila hlavní trumf pořadatelů, anglické Arctic Monkeys. Jak už to tak bývá, pod článkem se rozhořela vášnivá diskuse i přesto, že jsem na začátku upozornil, že jsem neměl možnost shlédnout všechny hlavní hvězdy a že nejsem v hudbě bůhvíjaký odborník. Nejzajímavější kritika se nesla v duchu velmi politicky zaměřenému představení Ska-P na pódiu. Kdo si přečetl místní noviny, kde se členové kapely přiznávají, že nejsou komunisti, ale přejí si socialismus, se nemohl ani příliš divit. Můj známý, vyhlášený konzervativec, si ovšem vzal jejich vystoupení téměř osobně a celou svou argumentaci zakončil větou, že kdybych chodil s ním chodil na kurz španělštiny, určitě bych se nedivil, proč se tolik rozčiluje.
 
To mě zaujalo. Sice jsem se nechtěl učit cizí jazyk jen kvůli kapele, kterou poslouchám, ale dohledal jsem si na internetu překlady textů Ska-P a nechal si je ještě navíc ověřit několika kamarády, kteří mají nějaký ten kurz španělštiny za sebou. Výsledky mě překvapily. Sice jsem chápal, že scény z koncertu, jako například policista mlátící obuškem anarchistu nebo vězeň z Guantanáma v kleci, musí vypovídat mnoho o levicovém založení kapely, ale moje fantazie pravděpodobně nedokázala jít až tak daleko. Čím jsou tedy texty Ska-P tak zajímavé? Především jsou všechny ještě více levicové, než si dokážete připustit, takže by se na politické škále dalo říct, že jsou vlastně anarchistické. Například zpívají o Ježíši Kristovi, že byl „docela normální chlapík, pacifista, intelektuál,“ a kromě toho stál „vždycky na straně chudých, vždycky proti kapitálu.“ Proti Ježíši samotnému madridští anarchisté nic nemají, ale poté se tvrdě obouvají do církve a tvrdí, že „byla to církev, která si ho (Ježíše) vymyslela,
a z jeho smrti udělala obchod.“ Jelikož jsem tolerantní vůči cizím názorům, nevadí mi, že se kvůli těmto textům někdo přihlásí na kurz španělštiny pro začátečníky. Ale abych pravdu řekl, trochu mě to udivuje. Zvlášť v tom případě, kdy kamarád z celkem solidně zajištěné rodiny hodlá zpívat společně s kapelou „tady je moje místo, tito jsou moji, jsme dělníci, nejdůležitější třída“ a poté přidat energické „ano pane, my jsme revoluce, tvůj nepřítel je šéf.“ Jak jsem již psal, texty Ska-P jsou skutečně plné překvapení.
 
Ještě více překvapující krok však učinil již zmiňovaný kamarád, když se kvůli kapele zapsal na kurz španělštiny. Nevím přesně, zda ho k tomu vedla skutečně touha po porozumění textům Ska-P (zvlášť, když překlad jejich písní lze dohledat na internetu), ale spíše si myslím, že ho díky této kapele začala zajímat španělština a Španělsko jako takové. Ani po jednom roce výuky se z něj anarchista nestal a tak je jeho přeměna na koncertech v oddaného revolucionáře trochu komická. Rozhodně mu však nemohu upřít jeho zápal naučit se španělsky i to, jak této znalosti dokázal využít. Po roce navštěvování kurzu španělštiny (nejprve pro začátečníky, pak pro pokročilejší a nakonec konverzace), který absolvoval u společnosti Tutor,  se cítil dost zralý na to, aby vyrazil do Španělska za prací. Třeba se konečně dočká společenského statutu vykořisťovaného dělníka a pochopí, o čem zpívají Ska-P. Pravděpodobnější však je, že se vrátí s novými zážitky a vydělanými penězi a zůstane ve svém okolí zapsán jako exot, který se naučil cizí jazyk kvůli své oblíbené kapele a ve výsledku se mu to více než vyplatilo.